ADALETİ ARAMAK SUÇ DEĞİL, ADALETİ SAĞLAMAMAK SUÇTUR!

4 Ekim 2022

Şanlıurfa’nın Suruç ilçesinde 14 Haziran 2018 tarihinde yaşanan saldırı sonucu eşini ve iki oğlunu kaybeden, bir oğlu tutuklanan Emine Şenyaşar ve oğlu Ferit Şen Yaşar’ın, halihazırda gizlilik kararı ile süren soruşturma sürecinin gecikmeksizin tamamlanarak hakikatin ortaya çıkarılması, azmettirenler de dahil olmak üzere katliamdan sorumlu olanların  yargılanmasının sağlanması,  hakkında yakalama kararı olanların biran önce  yakalanması, şu anda cezaevinde tek kişilik hücrede tutulan ve oğlunun serbest bırakılmasına yönelik adalet talebi, olayın üzerinden 4 yıl geçmesine rağmen karşılanmış değil.

Mağdur aile üyeleri, katliamın gerçekleştirildiği ilk andan bu yana siyasi amaçlı suçlamalara maruz bırakılarak suçlu gibi gösterildi. Buna karşın öldürme eyleminde bulunan asıl failler görünmez kılınmaya çalışıldı. Sağlıklı bir soruşturma yürütmek için kullanılan gizlilik kararı, mağdurların ve halkın hakikati bilme hakkını ihlal edecek bir boyuta geldi. Aradan dört yıl geçmesine rağmen bir halen daha bir iddianame hazırlanmadı. Buna karşın adalet talebinde bulunduğu için Emine Şenyaşar’ın ifade özgürlüğü ihlal edildi.

Nüfuzlu kişilerin işledikleri insan hakları ihlallerinden sorumlu tutulmamasını sağlayan cezasızlık kültürü ile mücadele etmek devletin temel yükümlülüğüdür. Bu yükümlülüğü yerine getirmek için soruşturma üzerindeki gizlilik kararı bir an önce kaldırılmalı, delillerin yok edilmesine ilişkin iddialar ciddiyetle soruşturulmalı, bağımsızlığı ve nesnelliği tartışılamayacak bir iddianame ivedilikle hazırlanmalı ve makul bir süre içinde adalet tesis edilmelidir. Emine Şenyaşar ve oğlunun adalet arayışına saygıyla yaklaşılmalı, haklarında açılan karşı davalar ve soruşturmalar bir an önce düşürülmeli, aile üyelerinin hedef gösterilmesi son bulmalı, can ve mal güvenlikleri korunmalıdır.

İnsan hakları örgütleri bu süreci yakından takip etmekte ve Şenyaşar ailesinin adalet talebini desteklemektedir.

Eşit Haklar İçin İzleme Derneği, Hak İnisiyatifi Derneği, İnsan Hakları Derneği,

İnsan Hakları Gündemi Derneği, Yurttaşlık Derneği

 

NE OLMUŞTU

Şanlıurfa’nın Suruç ilçesinde 14 Haziran 2018 tarihinde seçim kampanyası yapan AK Parti Şanlıurfa Milletvekili Halil Yıldız, yakınları ve korumaları ile birlikte Hacı Esvet Şenyaşar’a ait iş yerini ziyareti esnasında ‘’oy verme’’ nedeniyle tartışma çıkmıştı.  Şenyaşar ailesi üyelerinin oy vermeyeceklerini ve iş yerlerinin terk edilmesine yönelik talebe Milletvekili, korumaları ve yakınları tehdit ve taciz ederek cevap vermişlerdi.

Bu tartışmanın ardından, bölgede silahlı pek çok mensubunun olduğu basında da yer almış Yıldız aile üyeleri tekrar Şenyaşar ailesinin iş yerine gelerek, fiziksel ve silahlı saldırıda bulunmuşlar, bu saldırıya karşı Şenyaşar ailesinin diğer iş yerinde bulunan üyesi Fadıl Şenyaşar da bu saldırıya kendisine ait silahla karşılık vererek olaya dahil olmuştu. Bu olay sonucunda Adil Şenyaşar, Celal Şenyaşar, Fadıl Şenyaşar ve Halil İbrahim Yıldız’ın abisi Mehmet Yıldız ağır yaralanmıştı. Yaralıların hastaneye sevki sırasında Mehmet Yıldız hayatını kaybetmiş, Adil ve Celal Şenyaşar’lar Suruç Devlet Hastanesine yatırılmış, Fadıl Şenyaşar da Urfa merkezdeki Balıklıgöl Hastanesi’ne kaldırılmıştı.

Ağır yaralı Şenyaşar kardeşler Suruç Devlet Hastanesine getirildiklerinde, Yıldız ailesinin mensupları hastalara saldırıda bulunmuş ve iki kardeş yine silahlı saldırı sonucu hayatını kaybetmişti. O sırada hastaneye gelen baba Esvet Şenyaşar da Yıldız’ın yakınları tarafından linç edilmeye çalışılmış ve başına aldığı darbe sonucu yaralanmış ve ağır yaralı olarak Gaziantep 25 Aralık Hastanesi’ne götürülmüştü.  15 Haziran 2018 tarihinde ise baba Şenyaşar da kurtarılamamış ve hayatını kaybetmişti.

Bu olayların ardından savcılık işyerindeki olaylar ile hastanede yaşanan olayları ikiye ayırmış ve ayrı ayrı soruşturma açmıştı. İşyerindeki olaylara ilişkin olarak açılan soruşturmada Gaziantep’te tedavi gören üçüncü oğul, Fadıl Şenyaşar tutuklanmıştı. Açılan soruşturma sonucunda açılan davada “kasten öldürme, ruhsatsız ateşli silahları ve mermileri satın alma, bulundurma, yaralama” suçlarından 37 yıl ağır hapis cezası verilerek Fadıl Şenyaşar ağır hapis cezasına çarptırılmış ve Elâzığ Kapalı Cezaevine gönderilmişti. Elâzığ Kapalı Cezaevinde tek kişilik odada tutulan Fadıl Şenyaşar’ın dosyası halen istinafta beklemektedir. Aynı davada yargılanan Enver Yıldız’a da 18 yıl hapis cezası verilmişti.

İkinci soruşturma Suruç Devlet Hastanesinde yaşanan ve Şenyaşar kardeşlerin ve babalarının öldürülmesi ile sonuçlanan olaylara ilişkin olarak açılmış ve hızlıca gizlilik kararı verilmişti.  Başından bu yana soruşturmayı yürüten savcılar sabit kalmadı ve 9.ncu kez savcı değişti.

Dosya kapsamında, Şenyaşar ailesinin mücadelesi sonucu olaydan 4 yıl sonra aralarında Adalet ve Kalkınma Partisi Milletvekili İbrahim Halil Yıldız’ın ağabeyi Celal Yıldız’ın da olduğu 4 kişi tutuklandı. Halen daha hakkında yakalama kararı bulunan şüpheliler bulunmakta.

Avukatların dosyalara erişimi gizlilik kararının kaldırılmaması nedeniyle olanaklı değil.

Anne Emine Şenyaşar ve oğlu Ferit Şenyaşar, adil yargılama talebi ile 9 Mart 2021 tarihinde Şanlıurfa Adliyesi önünde başlattıkları oturma eylemi tüm engellemelere rağmen devam ediyor.

Adalet arayışı sürecinde anne Emine Şenyaşar hakkında kamu görevlilerine ve Cumhurbaşkanına hakaret ettiği gerekçesiyle soruşturmalar açıldı ve bunlardan bir kısmı için dava süreçleri başladı.